Učíme se z minulosti – práce s místy paměti
EUTIS, o.p.s. ve spolupráci se Spolkem Političtí vězni.cz a BBAG (Postupim) připravují nový vzdělávací projekt zaměřený na předávání znalostí o moderní historii. Díky projektu podpořenému z programu Erasmus+ proškolíme skupinu českých a německých pracovníků s mládeží a učitelů společenských věd či dějepisu v efektivních a atraktivních metodách výuky o tragických událostech 20. století a okolnostech vzniku totalitních režimů. Projekt sestává ze dvou mezinárodních seminářů. První proběhl v Postupimi (1. 4. – 6. 4. 2019) a druhý se uskuteční v Božím Daru a v Jáchymově (27. 9. – 2. 10. 2019). Pod vedením zkušených expertů zde budou mít účastníci z České republiky a Německa možnost sledovat ukázky konkrétních metod práce s mládeží přímo na místech paměti, diskutovat a sdílet své zkušenosti z praxe a zlepšit si tak kompetence a získat novou inspiraci pro své vlastní vzdělávací aktivity. Účastníci se navíc budou podílet na vytvoření inovativní příručky – průvodce výukou o místech paměti spojených s totalitní minulostí, která bude poté v tištěné i on-line podobě v českém, německém a anglickém jazyce k dispozici jak účastníkům projektu, tak dalším pracovníkům s mládeží i široké veřejnosti.
Do projektu jsou zapojeni zkušenější i méně zkušení učitelé společenských věd a dějepisu ze středních škol se zájmem o metody neformálního vzdělávání z České republiky a Německa a také pracovníci s mládeží z organizací věnujících se výuce moderních dějin z obou zemí.
Program
Program obou seminářů je zaměřen na představení toho, jak co nejefektivněji pracovat se studenty a mladými lidmi a atraktivním způsobem jim tak zprostředkovávat porozumění tragickým událostem moderních dějin.
Součástí programu prvního semináře (1. – 6. 4. 2019, Postupim) byly návštěvy těchto míst:
- Gedenkstätte Hohenschönhausen (Berlín), Glienicker Brücke, Tränenpalast (Berlín), Gedenkstätte Lindenstraße (Postupim), Gedenkstätte und Museum Sachsenhausen (Oranienburg), Gedenk- und Begegnungsstätte Leistikowstraße (Postupim)
Podrobný program prvního semináře.
Součástí programu druhého semináře (27. 9. – 2. 10. 2019, Jáchymov a Boží Dar) je:
- exkurze po naučné stezce “Jáchymovské peklo”, účast na skautském vzpomínkovém ceremoniálu u Mohyly Eliáš, setkání s pamětníky, návštěva Národní kulturní památky Rudá věž smrti, exkurze do důlního skanzenu Štola č. 1, metodické workshopy a další.
Podrobný program druhého semináře (aktuální k 25. 9. 2019)
Další informace naleznete v pozvánce.
Kontakt: Kateřina Šustrová a Michael Murad: akce@eutis.cz
Aktuality k projektu:
Přípravné setkání k projektu Učíme se z minulosti (3. 3. 2019)
První seminář projektu „Učíme se z minulosti“ je úspěšně za námi! (7. 4. 2019)
Příprava druhého semináře projektu “Učíme se z minulosti” je v plném proudu (9. 8. 2019)
O projektu informoval i zpravodajský web Aktuálně.cz: Jáchymovské peklo může být laboratoří pro výuku dějepisu. Učí se tu učit Češi i Němci (13. 10. 2019)
Fotogalerie z prvního semináře, Postupim, 1. – 6. 4. 2019