Evropský týden mládeže 2019 jde do finále!

Evropský týden mládeže 2019 jde do finále!

České Budějovice, 10. května 2019 Série regionálních workshopů byla zakončena v Českých Budějovicích! Poslední workshop pro mladé lidi v rámci Evropského týdne mládeže s tématem „Demokracie a já“ proběhl v pátek 10. května na krajském úřadě v Českých Budějovicích.

V dopolední části workshopu měli studenti možnost navzájem se poznat, a také vyzkoušet si argumentaci o otázce, zda by volební účast měla být povinná. V následné přednášce se dozvěděli nové informace o občanské participaci, na což navazovala aktivita „Co se stane, když se to nestane“, během které studenti rozpoznávali překážky občanské participace a jejich důsledky. V závěru dopoledního programu si pak mohli mladí účastníci vyzkoušet, jaké je to kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu.

Během workshopu se mohli mladí lidé také setkat s hosty, kteří se aktivně zapojují do veřejného dění, diskutovali s nimi o různých otázkách od toho, proč se rozhodli zapojit do veřejného života, až po problémy, které jsou pro ně a jejich okolí aktuální. V závěru workshopu si studenti ve skupinkách vybrali jeden konkrétní problém a zpracovali návrh na jeho řešení. V Českých Budějovicích se účastníci zabývali například kulturní spoluprací s rumunským Banátem, nedostatečnou výukou moderních dějin či špatným stavem sportovních hřišť v parku Stromovka. Fotografie z workshopu naleznete ve fotogalerii na webu.

Tímto workshopem byla série šesti regionálních workshopů „Demokracie a já“ zakončena. Nyní přichází na řadu konference, která se uskuteční v pondělí 20. května v Praze. Na ní bude mít dvanáct nejúspěšnějších týmů z regionů možnost prezentovat svůj projekt před odbornou porotou. Nejlepší studentské projekty pak získají možnost pod vedením expertů vypracovat své žádosti do podoby, aby mohly žádat o podporu v rámci Evropského sboru solidarity. Jejich autoři také získají hodnotné ceny. V průběhu konference budou také představeny další možnosti občanské participace a financování podobných projektů a po vyhlášení výsledků se uskuteční veletrh příležitostí.

Pozvánka na konferenci.

Workshopy a závěrečnou konferenci připravuje Dům zahraniční spolupráce, příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ve spolupráci s organizací EUTIS, o.p.s.

Autor: Jan Jakovljevič

Další aktuality

Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Přejeme Vám veselé Velikonoce, které mají letos sice poněkud netradiční podobu, ale poselství naděje zůstává, na to nezapomínejme! Tým EUTIS...

Publikováno 10. 4. 2020
Pokračujeme i v karanténě!

Pokračujeme i v karanténě!

Brno, Praha, 26. 3. 2020 – Vzkaz od našeho týmu a od slovenských partnerů z Centra pre európsku politiku a tipy na...

Publikováno 26. 3. 2020