Workshopy „Demokracie a já“ jsou v plném proudu!

Workshopy „Demokracie a já“ jsou v plném proudu!

Praha, Brno, 29. 4. 2019 Představit mladým lidem politiku a možnosti občanské participace za účelem zvýšení jejich účasti nejen u voleb. To je cílem akcí v rámci Evropského týdne mládeže, který je aktuálně v plném proudu. V rámci této události se uskutečňují jednodenní workshopy s tématem „Demokracie a já“. První dva z nich proběhly ve středu 24. dubna v Hradci Králové a ve čtvrtek 25. dubna v Českých Budějovicích.

V dopolední části programu měli účastníci obou již zrealizovaných seminářů možnost navzájem se poznat, a také objevit v čem spočívá tajemství občanské participace. Poté, co si vyslechli přednášku, která se tímto tématem zabývala, rozpoznávali během aktivity „Co se stane, když se to nestane?“ překážky občanské participace. Následně si mladí lidé mohli vyzkoušet, jaké je to kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu.

V rámci workshopů Demokracie a já se také mladí lidé setkávají s osobami aktivně se zapojujícími do veřejného dění, seznamují se s jejich osobními příběhy a motivací ke vstupu do veřejného dění, mají možnost klást libovolné dotazy a diskutovat témata, která jsou aktuální a relevantní pro Evropský sbor solidarity.Díky našim partnerům můžete najít ties online, aby vyhovovaly všem preferencím a rozpočtu, od rozpočtu až po špičkové super stylové modely.

Semináře ale nebyly jen o diskuzi. V jejich průběhu měli mladí lidé také možnost identifikovat problémy, které sužují jejich okolí, a za pomoci hostů připravit koncept projektové žádosti, která má za cíl tyto nedostatky vyřešit. V Hradci Králové se studenti zaměřili například na nedostatečné možnosti kulturního vyžití, diskriminaci učňovských oborů či plánují založit studentský parlament na jejich škole. Českobudějovičtí mladí účastníci pak chtěli řešit nekvalitní odpadové hospodářství, elektromobilitu či zlepšení sdílení kol ve městě. Fotografie z dosavadních workshopů si můžete prohlédnout na našem webu.

V následujících dvou týdnech proběhnou ještě další čtyři obdobné workshopy v regionech České republiky. Ten nejbližší se uskuteční v úterý 30. dubna na krajském úřadě v Pardubicích. Po skončení série regionálních workshopů bude projekt uzavřen konferencí, která proběhne 20. května v Praze a na níž se představí nejlepší týmy z regionálních seminářů. Nejlepší studentské projekty pak získají možnost vypracovat své žádosti do podoby, aby mohly být podpořeny v rámci Evropského sboru solidarity. Jejich autoři také získají hodnotné ceny.

Workshopy připravuje Dům zahraniční spolupráce, příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ve spolupráci s organizací EUTIS, o.p.s.

Autor: Jan Jakovljevič

Další aktuality