Učitelé a pracovníci s mládeží vyráží na Balkán

Učitelé a pracovníci s mládeží vyráží na Balkán

V sobotu 9. června vyráží skupina 22 českých a slovenských středoškolských učitelů občanské nauky a pracovníků s mládeží z různých škol a organizací na studijní cestu na Balkán. Prvním cílem je chorvatský Vukovar, kde se setkají s kolegy z Chorvatska a Bosny a Hercegoviny a až do zakončení studijní cesty ve čtvrtek 14. června již budou putovat společně. Studijní cesta se koná v rámci projektu „Kam vede extremismus a nacionalismus?“.

Účastníci společně navštíví také Srebrenici, Sarajevo a Tuzlu, což jsou místa, která byla různým způsobem zasažena konflikty spojenými s rozpadem Jugoslávie. Zde se nejenom seznámí s dopady nedávných konfliktů prostřednictvím návštěvy míst paměti, ale také se setkají s lidmi, jichž se válka různým způsobem dotkla. Tito lidé s různou etnicitou a náboženstvím převypráví své příběhy. Najdeme mezi nimi např. Srba, Bosňáka a Chorvata, kteří byli v různé době během války kvůli své etnicitě vězněni, či bývalou ředitelku školy ve Srebrenici. Součástí různorodého a bohatého programu je i diskuse s velvyslanci České republiky a Slovenska v Bosně a Hercegovině, pány Jakubem Skalníkem a Martinem Kačem v Sarajevu, či představení práce organizací usilujících o zahojení jizev po konfliktech.

Projekt chce přispět ke zkvalitnění vzdělávání o moderní historii, přičemž konflikty na Balkáně představují vhodný tematický základ pro přinesení jiného pohledu na důsledky extremismu a radikalismu. Cílem projektu je vytvořit společně se všemi účastníky vzdělávací programy použitelné pro mladé v kontextu ČR a Slovenska na předcházení radikalizace, extremismu a nacionalismu mladých lidí ve formálním i neformálním vzdělávání.

Na studijní cestu naváží semináře v Bratislavě a v Brně, které se uskuteční v září a v listopadu letošního roku. Na těchto seminářích se opět sejde stejná skupina účastníků, která bude dotvářet výstupy projektu.

Projekt realizují nevládní organizace ze čtyř zemí – slovenské Centrum pre európsku politiku, český EUTIS, o.p.s., chorvatský Europski dom Vukovar a bosenská Agora Centar. Projekt byl podpořen z programu Erasmus+ a nadací Konrad-Adenauer-Stiftung.

Autor: Michael Murad, michael.murad@eutis.cz

Další aktuality