Učitelé a pracovníci s mládeží vyráží na Balkán

Učitelé a pracovníci s mládeží vyráží na Balkán

V sobotu 9. června vyráží skupina 22 českých a slovenských středoškolských učitelů občanské nauky a pracovníků s mládeží z různých škol a organizací na studijní cestu na Balkán. Prvním cílem je chorvatský Vukovar, kde se setkají s kolegy z Chorvatska a Bosny a Hercegoviny a až do zakončení studijní cesty ve čtvrtek 14. června již budou putovat společně. Studijní cesta se koná v rámci projektu „Kam vede extremismus a nacionalismus?“.

Účastníci společně navštíví také Srebrenici, Sarajevo a Tuzlu, což jsou místa, která byla různým způsobem zasažena konflikty spojenými s rozpadem Jugoslávie. Zde se nejenom seznámí s dopady nedávných konfliktů prostřednictvím návštěvy míst paměti, ale také se setkají s lidmi, jichž se válka různým způsobem dotkla. Tito lidé s různou etnicitou a náboženstvím převypráví své příběhy. Najdeme mezi nimi např. Srba, Bosňáka a Chorvata, kteří byli v různé době během války kvůli své etnicitě vězněni, či bývalou ředitelku školy ve Srebrenici. Součástí různorodého a bohatého programu je i diskuse s velvyslanci České republiky a Slovenska v Bosně a Hercegovině, pány Jakubem Skalníkem a Martinem Kačem v Sarajevu, či představení práce organizací usilujících o zahojení jizev po konfliktech.

Projekt chce přispět ke zkvalitnění vzdělávání o moderní historii, přičemž konflikty na Balkáně představují vhodný tematický základ pro přinesení jiného pohledu na důsledky extremismu a radikalismu. Cílem projektu je vytvořit společně se všemi účastníky vzdělávací programy použitelné pro mladé v kontextu ČR a Slovenska na předcházení radikalizace, extremismu a nacionalismu mladých lidí ve formálním i neformálním vzdělávání.

Na studijní cestu naváží semináře v Bratislavě a v Brně, které se uskuteční v září a v listopadu letošního roku. Na těchto seminářích se opět sejde stejná skupina účastníků, která bude dotvářet výstupy projektu.

Projekt realizují nevládní organizace ze čtyř zemí – slovenské Centrum pre európsku politiku, český EUTIS, o.p.s., chorvatský Europski dom Vukovar a bosenská Agora Centar. Projekt byl podpořen z programu Erasmus+ a nadací Konrad-Adenauer-Stiftung.

Autor: Michael Murad, [email protected]

Další aktuality

Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Přejeme Vám veselé Velikonoce, které mají letos sice poněkud netradiční podobu, ale poselství naděje zůstává, na to nezapomínejme! Tým EUTIS...

Publikováno 10. 4. 2020
Pokračujeme i v karanténě!

Pokračujeme i v karanténě!

Brno, Praha, 26. 3. 2020 – Vzkaz od našeho týmu a od slovenských partnerů z Centra pre európsku politiku a tipy na...

Publikováno 26. 3. 2020