Regionální semináře Rozhoduj o Evropě se vracejí do prezenční formy

Regionální semináře Rozhoduj o Evropě se vracejí do prezenční formy

Nový ročník projektu „Rozhoduj o Evropě – Staň se na den tvůrcem evropské politiky“ je za dveřmi! Čeká nás podzim plný regionálních seminářů v celkem devíti krajských městech České republiky. Po loňském ročníku, který se přesunul do online prostoru, se nyní v České republice vracíme zpět do klasické prezenční podoby. Čtyři semináře na Slovensku proběhnou online přes platformu Microsoft Teams.

Semináře jsou určené pro studenty ze všech krajů České republiky. Vybrat si proto účastníci mohou pro ně nejpohodlnější cestu na seminář. Přihlašování na jednotlivé semináře je již spuštěno – ZDE!

Program každého regionálního semináře se bude skládat ze dvou hlavních částí. Na zjednodušené simulaci jednání Rady EU a Evropského parlamentu si studenti vyzkouší, jaké je to stát se ministrem či europoslancem a pokusí se prosadit zájmy a požadavky jejich frakce nebo státu. Druhou část představují diskusní aktivity s osobnostmi z regionů a odborníky, akademiky či politiky s evropským pozadím. Debatní část se zároveň zaměří na aktuálně probíhající Konferenci o budoucnosti Evropy. Tato zkušenost přinese účastníkům možnost přímo se zapojit se do této platformy a přijít s nápadem, který může změnit i budoucí směřování Evropské unie!

Na Slovensku proběhnou regionální semináře v online prostoru skrze platformu Microsoft Teams. Celkově se uskuteční čtyři regionální semináře, přičemž organizátoři na každý z nich pozvou středoškoláky ze dvou krajů, čímž se podaří zapojit do projektu všech osm slovenských regionů. Stejně jako v České republice, i na Slovensku dostanou středoškoláci možnost zkusit si na vlastní kůži, jaké je to rozhodovat o budoucnosti Evropy v Radě EU. Ve druhé části seminářů pak rovněž proběhne diskuse s lokálními představiteli veřejného života či odborníky.

Na každém z regionálních seminářů tři nejlepší účastníci z každé instituce dostanou věcné ceny. Nejlepší účastníci navíc přímo postoupí na třídenní Modelové zasedání institucí EU, jež proběhne od 10. do 12. prosince 2021 v Brně. Avšak možnost přihlásit se na modelové zasedání, které je vyvrcholením celého projektu, budou mít všichni, kteří se regionálních seminářů v České republice a na Slovensku zúčastní! Účastníci budou vybíráni na základě eseje, který napíšou na zadané téma.

Projekt Rozhoduj o Evropě – staň se na den tvůrcem evropské politiky” je realizován obecně prospěšnou společností EUTIS ve spolupráci s Centrem pro evropskou politiku (Bratislava), Odborem komunikace o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR a Zastoupením Evropské komise v ČR. Partnery projektu jsou Konrad Adenauer Stiftung, Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží, Europe Direct Česká republika a Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Mediálním partnerem projektu v České republice je server Euroskop.cz. Ve školním roce 2021/2022 probíhá projekt v rámci Konference o budoucnosti Evropy.

Další aktuality