Pokračujeme i v karanténě!

Pokračujeme i v karanténě!

Brno, Praha, 26. 3. 2020 – Vzkaz od našeho týmu a od slovenských partnerů z Centra pre európsku politiku a tipy na využití času v karanténě.

Vážení přátelé,

jak trávíte tyto dny? Jaká je situace ve Vašich rodinách, jak Vaše rodiny zvládají izolaci? Doufáme, že jste všichni zdraví a zůstáváte aktivní!

My v EUTISu a v CEPu jsme zatím všichni zdraví a nadále pokračujeme v práci, i když v nových podmínkách. Členové našeho týmu se také v rámci možností zapojují do různých dobrovolnických aktivit.

Tento rok jsme plánovali naplno rozběhnout aktivity spojené s projektem „Kam vede nacionalismus a extremismus?“ a putovní výstavu “Jak se z našich stali cizí” spojenou s divadelním představením, avšak aktuální situace související s šířením onemocnění COVID-19 nám všem změnila plány. Podobně jako Vy, nedokážeme odhadnout, jak bude probíhat závěr současného školního roku a co se bude dít v školním roce novém.

Všichni víme, že je třeba být trpěliví a hlavně zodpovědní, vydržme to! Přestože nechodíte do školy a mnozí z nás ani do práce, často nám přibylo obrovské množství práce, neboť to, co bylo běžně odzkoušené a zaběhnuté v těchto podmínkách nefunguje. Musíte se učit více sami, být aktivní i v době, kdy se o “program” běžně starali např. Vaši učitelé. Často na Vás myslíme, abyste měli dost sil, nápadů a výdrže. I proto jsme pro Vás vybrali několik zajímavých tipů, jak efektivně a smysluplně trávit čas v izolaci a karanténě!

Čas v karanténě si můžete zkrátit různými online kurzy, které jsou aktuálně nabízeny studentům zdarma. Můžete se tak zlepšit v jazycích, případně začít se studiem nových. Zkoumání noční oblohy a jejích tajemství můžete podniknout s brněnskou hvězdárnou a dozvědět se nové informace v krátkých přednáškách na platformě TED. Všechny tipy jak trávit čas v izolaci najdete níže.

Tyto týdny jsou náročné i v tom, že jsme stále doma, bez zaběhnutých rituálů a kamarádů a kamarádek. Nezapomínejte však nadále udržovat a pěstovat osobní kontakty, alespoň prostřednictvím sociálních sítí. Je to pro nás všechny složité, ale společně to zvládneme lépe.

Pro všechny z nás je to nová situace a velký zásah do našich svobod. Doufáme, že po zvládnutí viru budeme moci opět volně cestovat a setkávat se na zajímavých projektech. Nadcházející týdny nám všem přinesou novou zkušenost. Držme si navzájem palce, abychom zůstali pozitivní a co nejdříve se tak vrátili do běžných dní. Budou v něčem jiné, než jsme byli zvyklí, ale doufáme a přejeme si, aby se vrátily i takové, které budeme prožívat spolu.

Rádi na Vás myslíme, přejeme hodně zdraví, sil a motivace a doufáme, že se v ne tak daleké budoucnosti setkáme na společně připravených aktivitách.

Ať se Vám daří!

Jan, Kateřina, Michael, Roman, Timka (EUTIS) a Kamil (Centrum pre európsku politiku)

Tipy do karantény:

Využijte volný čas v karanténě smysluplně a rozvíjejte se. Knihovna Jiřího Mahena v Brně si pro vás přichystala tyto tipy na bezplatné weby, které stojí za to:

 • Seduo.cz a KhanAcademy
  Kurzy v češtině z různorodých oblastí. Khan Academy v angličtině (https://www.khanacademy.org) pak nabízí ještě širší nabídku.
 • Coursera a EdX
  Kurzy v angličtině na odborné úrovni. Lekce jsou zpravidla zdarma, platí se pouze, pokud chcete obdržet certifikát o absolvování.
 • Duolingo
  Aplikace pro výuku cizích jazyků. V češtině je k dispozici výuka angličtiny, ostatní jazyky se vyučují v angličtině. Existuje také jako mobilní aplikace.
 • TED
  Portál obsahuje přednášky plné hlubokých myšlenek. Videa jsou v angličtině, ale často s českými titulky.
 • České podcasty
  Stránka obsahuje výběr podcastů od českých tvůrců zabývajících se různými tématy.
 • Astronomický kurz
  Hvězdárna a planetárium Brno vám pomůže s orientací na noční obloze a naučí vás základy astronomie.

Další tipy:

 

Další aktuality