Pokračujeme i v karanténě!

Pokračujeme i v karanténě!

Brno, Praha, 26. 3. 2020 – Vzkaz od našeho týmu a od slovenských partnerů z Centra pre európsku politiku a tipy na využití času v karanténě.

Vážení přátelé,

jak trávíte tyto dny? Jaká je situace ve Vašich rodinách, jak Vaše rodiny zvládají izolaci? Doufáme, že jste všichni zdraví a zůstáváte aktivní!

My v EUTISu a v CEPu jsme zatím všichni zdraví a nadále pokračujeme v práci, i když v nových podmínkách. Členové našeho týmu se také v rámci možností zapojují do různých dobrovolnických aktivit.

Tento rok jsme plánovali naplno rozběhnout aktivity spojené s projektem „Kam vede nacionalismus a extremismus?“ a putovní výstavu „Jak se z našich stali cizí“ spojenou s divadelním představením, avšak aktuální situace související s šířením onemocnění COVID-19 nám všem změnila plány. Podobně jako Vy, nedokážeme odhadnout, jak bude probíhat závěr současného školního roku a co se bude dít v školním roce novém.

Všichni víme, že je třeba být trpěliví a hlavně zodpovědní, vydržme to! Přestože nechodíte do školy a mnozí z nás ani do práce, často nám přibylo obrovské množství práce, neboť to, co bylo běžně odzkoušené a zaběhnuté v těchto podmínkách nefunguje. Musíte se učit více sami, být aktivní i v době, kdy se o „program“ běžně starali např. Vaši učitelé. Často na Vás myslíme, abyste měli dost sil, nápadů a výdrže. I proto jsme pro Vás vybrali několik zajímavých tipů, jak efektivně a smysluplně trávit čas v izolaci a karanténě!

Čas v karanténě si můžete zkrátit různými online kurzy, které jsou aktuálně nabízeny studentům zdarma. Můžete se tak zlepšit v jazycích, případně začít se studiem nových. Zkoumání noční oblohy a jejích tajemství můžete podniknout s brněnskou hvězdárnou a dozvědět se nové informace v krátkých přednáškách na platformě TED. Všechny tipy jak trávit čas v izolaci najdete níže.

Tyto týdny jsou náročné i v tom, že jsme stále doma, bez zaběhnutých rituálů a kamarádů a kamarádek. Nezapomínejte však nadále udržovat a pěstovat osobní kontakty, alespoň prostřednictvím sociálních sítí. Je to pro nás všechny složité, ale společně to zvládneme lépe.

Pro všechny z nás je to nová situace a velký zásah do našich svobod. Doufáme, že po zvládnutí viru budeme moci opět volně cestovat a setkávat se na zajímavých projektech. Nadcházející týdny nám všem přinesou novou zkušenost. Držme si navzájem palce, abychom zůstali pozitivní a co nejdříve se tak vrátili do běžných dní. Budou v něčem jiné, než jsme byli zvyklí, ale doufáme a přejeme si, aby se vrátily i takové, které budeme prožívat spolu.

Rádi na Vás myslíme, přejeme hodně zdraví, sil a motivace a doufáme, že se v ne tak daleké budoucnosti setkáme na společně připravených aktivitách.

Ať se Vám daří!

Jan, Kateřina, Michael, Roman, Timka (EUTIS) a Kamil (Centrum pre európsku politiku)

Tipy do karantény:

Využijte volný čas v karanténě smysluplně a rozvíjejte se. Knihovna Jiřího Mahena v Brně si pro vás přichystala tyto tipy na bezplatné weby, které stojí za to:

 • Seduo.cz a KhanAcademy
  Kurzy v češtině z různorodých oblastí. Khan Academy v angličtině (https://www.khanacademy.org) pak nabízí ještě širší nabídku.
 • Coursera a EdX
  Kurzy v angličtině na odborné úrovni. Lekce jsou zpravidla zdarma, platí se pouze, pokud chcete obdržet certifikát o absolvování.
 • Duolingo
  Aplikace pro výuku cizích jazyků. V češtině je k dispozici výuka angličtiny, ostatní jazyky se vyučují v angličtině. Existuje také jako mobilní aplikace.
 • TED
  Portál obsahuje přednášky plné hlubokých myšlenek. Videa jsou v angličtině, ale často s českými titulky.
 • České podcasty
  Stránka obsahuje výběr podcastů od českých tvůrců zabývajících se různými tématy.
 • Astronomický kurz
  Hvězdárna a planetárium Brno vám pomůže s orientací na noční obloze a naučí vás základy astronomie.

Další tipy:

 

Další aktuality

Veselé Velikonoce

Veselé Velikonoce

Přejeme Vám veselé Velikonoce, které mají letos sice poněkud netradiční podobu, ale poselství naděje zůstává, na to nezapomínejme! Tým EUTIS...

Publikováno 10. 4. 2020
Odložení akcí plánovaných na březen

Odložení akcí plánovaných na březen

Praha, 10. 3. 2020 - S lítostí Vám musíme oznámit, že vzhledem k opatřením vlády a rektora Masarykovy univerzity k prevenci šíření koronaviru jsou...

Publikováno 10. 3. 2020