Pokračujeme i v karanténě!
Brno, Praha, 26. 3. 2020 – Vzkaz od našeho týmu a od slovenských partnerů z Centra pre európsku politiku a tipy na využití času v karanténě.
Vážení přátelé,
jak trávíte tyto dny? Jaká je situace ve Vašich rodinách, jak Vaše rodiny zvládají izolaci? Doufáme, že jste všichni zdraví a zůstáváte aktivní!
My v EUTISu a v CEPu jsme zatím všichni zdraví a nadále pokračujeme v práci, i když v nových podmínkách. Členové našeho týmu se také v rámci možností zapojují do různých dobrovolnických aktivit.
Tento rok jsme plánovali naplno rozběhnout aktivity spojené s projektem „Kam vede nacionalismus a extremismus?“ a putovní výstavu “Jak se z našich stali cizí” spojenou s divadelním představením, avšak aktuální situace související s šířením onemocnění COVID-19 nám všem změnila plány. Podobně jako Vy, nedokážeme odhadnout, jak bude probíhat závěr současného školního roku a co se bude dít v školním roce novém.
Všichni víme, že je třeba být trpěliví a hlavně zodpovědní, vydržme to! Přestože nechodíte do školy a mnozí z nás ani do práce, často nám přibylo obrovské množství práce, neboť to, co bylo běžně odzkoušené a zaběhnuté v těchto podmínkách nefunguje. Musíte se učit více sami, být aktivní i v době, kdy se o “program” běžně starali např. Vaši učitelé. Často na Vás myslíme, abyste měli dost sil, nápadů a výdrže. I proto jsme pro Vás vybrali několik zajímavých tipů, jak efektivně a smysluplně trávit čas v izolaci a karanténě!
Čas v karanténě si můžete zkrátit různými online kurzy, které jsou aktuálně nabízeny studentům zdarma. Můžete se tak zlepšit v jazycích, případně začít se studiem nových. Zkoumání noční oblohy a jejích tajemství můžete podniknout s brněnskou hvězdárnou a dozvědět se nové informace v krátkých přednáškách na platformě TED. Všechny tipy jak trávit čas v izolaci najdete níže.
Tyto týdny jsou náročné i v tom, že jsme stále doma, bez zaběhnutých rituálů a kamarádů a kamarádek. Nezapomínejte však nadále udržovat a pěstovat osobní kontakty, alespoň prostřednictvím sociálních sítí. Je to pro nás všechny složité, ale společně to zvládneme lépe.
Pro všechny z nás je to nová situace a velký zásah do našich svobod. Doufáme, že po zvládnutí viru budeme moci opět volně cestovat a setkávat se na zajímavých projektech. Nadcházející týdny nám všem přinesou novou zkušenost. Držme si navzájem palce, abychom zůstali pozitivní a co nejdříve se tak vrátili do běžných dní. Budou v něčem jiné, než jsme byli zvyklí, ale doufáme a přejeme si, aby se vrátily i takové, které budeme prožívat spolu.
Rádi na Vás myslíme, přejeme hodně zdraví, sil a motivace a doufáme, že se v ne tak daleké budoucnosti setkáme na společně připravených aktivitách.
Ať se Vám daří!
Jan, Kateřina, Michael, Roman, Timka (EUTIS) a Kamil (Centrum pre európsku politiku)
Tipy do karantény:
Využijte volný čas v karanténě smysluplně a rozvíjejte se. Knihovna Jiřího Mahena v Brně si pro vás přichystala tyto tipy na bezplatné weby, které stojí za to:
- Seduo.cz a KhanAcademy
Kurzy v češtině z různorodých oblastí. Khan Academy v angličtině (https://www.khanacademy.org) pak nabízí ještě širší nabídku. - Coursera a EdX
Kurzy v angličtině na odborné úrovni. Lekce jsou zpravidla zdarma, platí se pouze, pokud chcete obdržet certifikát o absolvování. - Duolingo
Aplikace pro výuku cizích jazyků. V češtině je k dispozici výuka angličtiny, ostatní jazyky se vyučují v angličtině. Existuje také jako mobilní aplikace. - TED
Portál obsahuje přednášky plné hlubokých myšlenek. Videa jsou v angličtině, ale často s českými titulky. - České podcasty
Stránka obsahuje výběr podcastů od českých tvůrců zabývajících se různými tématy. - Astronomický kurz
Hvězdárna a planetárium Brno vám pomůže s orientací na noční obloze a naučí vás základy astronomie.
Další tipy:
- E-knihy zdarma ke stažení
- Jak neztratit hlavu v době koronaviru? Rady od psycholožky
- Prihláška do Dobrovolnického centra Masarykovy univerzity
- Tipy pro studenty v karanténě (MUNIE)
- Online vysílání kina Scala
- Online kurzy nejlepších amerických univerzity
- Tipy do karantény od Denníku N (SK)
- Actionbound – licence pro pedagogy je zdarma
- Tipy na filmy (Denník N)