Série workshopů v rámci Evropského týdne mládeže byla zahájena!
Praha/Brno/Ostrava 27.5.2021 Dnešním dnem byla zahájena série interaktivních workshopů v rámci Evropského týdne mládeže (European Youth Week, EYW), pod názvem „Budoucnost máme ve svých rukou“, které se tento rok konají poněkud netradičně v online podobě. První workshop byl určen pro zájemce z Moravskoslezského a Olomouckého kraje, přičemž další obdobné workshopy pro ostatní kraje budou následovat.
Cílem projektu je především dát prostor mladým lidem k větší občanské participaci. V rámci zvolených tematických okruhů – inkluze a rozmanitost, zapojení do demokratického života, digitální transformace, životní prostředí a boj proti změně klimatu, proběhly plodné diskuse. Debata se vedla mimo jiné o nedostatcích a problémech, které účastníci identifikovali ve svém okolí, a které by toužili vyřešit či napravit. Během workshopu na účastníky čekal různorodý program.
Na úvod programu byly připraveny seznamovací aktivity, představili se také partneři a organizátoři akce. Dopolední část workshopu si kladla za cíl poukázat na možnosti aktivního zapojení mladých lidí do věcí veřejných, a to nejen v regionech. „Cílem workshopu je ukázat vám, mladým lidem, jak můžete přinést změnu do vašeho okolí a vyřešit tak problémy či nedostatky, které vás trápí“ uvedla při představení workshopů k EYW koordinátorka projektu za EUTIS Tímea Červeňová.
Představen byl i Dům zahraniční spolupráce, program Erasmus+ i Evropský sbor solidarity a další příležitosti pro mladé lidi.
V rámci následujícího programu měli účastníci možnost pocítit význam občanské participace a pochopit její podstatu. V simulovaných situacích pak sami nalézali odpovědi na to, co všechno by se mohlo stát, kdyby aktivní občanská společnost neexistovala. „Pokud by lidé přestali chodit k volbám, mohli by lehce zvítězit extrémistické strany“, uvedl za jednu ze skupin účastník Stanislav Fiala.
Následnou debatu svými příspěvky obohacovali Petr Kantor z Domu zahraniční spolupráce, Miroslava Jopková ze spolku Arnika a Lukáš Látal za spolek Nebuď oběť! – Rizika internetu a komunikačních technologií. Všichni z hostů aktivně pracují v diskutovaných oblastech, které jsou zároveň prioritními oblastmi programu Erasmus+ a Evropského týdne mládeže. Hosté byli připraveni ochotně zodpovědět nejeden dotaz, zároveň také účastníkům předali cenné rady a zkušenosti.
V poledne následoval hlavní bod programu: Účastníci nabyli základní znalosti o projektovém řízení, aby pak ve spolupráci s již zmíněnými hosty mohli připravit osnovu svého vlastního projektu. Získali tak možnost přivést již koncipované nápady k životu a dát jim reálnou tvář. Studenti účastnící se Moravskoslezského semináře se zaměřili na ekologická témata, řešila se například recyklace roušek, nebo problematika záchrany zalesněných ploch. Bez jakýchkoliv pochybností lze konstatovat, že kvalita projektových konceptů prezentovaných v závěru semináře organizátory potěšila. Studenti z Moravskoslezského a Olomouckého kraje se projektového dne zúčastnili aktivně a s velkým nadšením.
Po sérii krajských workshopů bude projekt zakončen celorepublikovou konferencí 21. června, kde se představí nejlepší návrhy projektů. Z těch budou dále vybrány ty vítězné, jež získají hodnotné ceny a díky možnosti konzultací s experty z Domu zahraniční spolupráce se významně posunou směrem k realizaci svých záměrů.
Workshopy připravuje Dům zahraniční spolupráce, příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ve spolupráci s organizací EUTIS, o.p.s. Partnerem workshopu v Moravskoslezském kraji je Eurocentrum Ostrava, Centrum na podporu podnikání a zaměstnanosti a PetrKlíčHelp.